Reklama

Biało-czerwony Rzym. Kanonizacja Jana Pawła II

Opublikowano: 27 kwietnia 2021 06:00
Autor: Przemysław Góralczyk

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Niedziela czterech papieży – tak o uroczystościach kanonizacyjnych 27 kwietnia 2014 roku mówiono w Rzymie.

Reklama

27 kwietnia 2014 roku świętymi Kościoła katolickiego ogłoszono: Jana Pawła II i Jana XXIII. Mszy przewodniczył Franciszek, a uczestniczył w niej również papież-emeryt Benedykt XVI.

Pierwsi pielgrzymi oczekujący na niedzielną uroczystość zaczęli gromadzić się na Placu św. Piotra już w sobotę po południu. Wieczorem jednak wszyscy musieli opuścić teren Watykanu. Wierni noc spędzili na sąsiednich uliczkach. Wejście na plac otwarto o godz. 5.30

 

Na Placu św. Piotra wierni z całego świata przywitali go gromkimi oklaskami.  Po trzykrotnym przedstawieniu Franciszkowi prośby o wpisanie Jana Pawła II i Jana XXIII w poczet świętych, papież ogłosił:

Na chwałę Trójcy Przenajświętszej, dla wywyższenia katolickiej wiary i wzrostu chrześcijańskiego życia, na mocy władzy naszego pana Jezusa Chrystusa, świętych apostołów Piotra i Pawła, a także naszej, po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych prośbach o pomoc Bożą i po wysłuchaniu opinii naszych braci w biskupstwie orzekamy i ogłaszamy świętymi błogosławionych - Jana XXIII i Jana Pawła II i wpisujemy ich w poczet świętych i polecamy, aby w całym Kościele byli oni czczeni z oddaniem pośród świętych. W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Na Placu św. Piotra i prowadzącej do niego via della Conciliazione zgromadziło się ok. 800.000 osób. W tłumie – z biało-czerwonymi flagami – wyróżniali się Polacy

Na Placu św. Piotra, via della Conciliazione i sąsiadujących z Watykanem uliczkach rozległy się brawa. W trakcie homilii Franciszek mówił o nowych świętych: Byli kapłanami, biskupami i papieżami dwudziestego wieku. Poznali jego tragedie, ale nie byli nimi przytłoczeni. Silniejszy był w nich Bóg. Jana Pawła II nazwał „papieżem rodziny”. - Kiedyś sam tak powiedział, że chciałby zostać zapamiętany jako papież rodziny. Chętnie to podkreślam w czasie, gdy przeżywamy proces synodalny o rodzinie i z rodzinami, proces, któremu na pewno on z nieba towarzyszy i go wspiera – przypomniał Franciszek. 

Po zakończeniu uroczystości Franciszek długo objeżdżał Plac św. Piotra. Po raz pierwszy papamobile opuściło teren Watykanu – papież przejechał całą via della Conciliazione wypełnioną pielgrzymami. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.